FCC Ibadan Admission List 2020/2021 | ND, HND & Diploma

FCC Ibadan Admission List 2020/2021 [Full-Time & Part-Time] | ND, HND & Diploma: Federal Co-operative College (FCC), Ibadan List of Candidates Offered Provisional Admission for 2020/2021 Academic Session is Out.

The Management of the Federal Co-operative College (FCC), Ibadan has released the list of candidates offered provisional admission into the various full-time and part-time programmes for the 2020/2021 academic session.


FCC Ibadan Admission list has been released and uploaded online for the 2020/2021 academic session.

FCC Ibadan Admission List 2020/2021 | ND, HND & Diploma

 

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO HND IN COOPERATIVE ECONOMICS & MANAGEMENT 2020/2021

1. AYORINDE OLAYEMI REBECCA
2. WILFRED TERNGU A.
3.ODESOLA ASISAT IFEOLUWA
4.OLUWATAYO DEBORAH AYOMIDE
5.OLANIYI LATEETFAT OKEOWO
6.OLATUNDE ADESEWA VICTORIA
7. ADELAKUN NAFISAT ABIDEMI
8. IROJU OMOBOLANLE OMOWUNMI
9.SALAMI ANUOLUWAPO
10.IBRAHIM USMAN OLADIMEJI
11.AWOTUNBO DEBORAH TEMITOPE
12.OYEWO ABIBAT OYETINKA
13.AZEEZ KAOSARA DOLAPO


LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO HIGHER NATIONAL DIPLOMA IN COMPUTER SCIENCE 2020/2021

1.ADEAGBO COMFORT ADENIKE
2.IBRAHIM BOLAJI TEMITOPE
3.ADEKUNLE AYOMIDE OLUWAFERANMI
4. RAFIU OJO DAMILARE


LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO HND IN HOME & RURAL ECONOMICS 2020/2021

1.AGBENU ROWOLI MERCY
LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO HND IN BUSINESS ADMINISTRATION AND MANAGEMENT 2020/2021
1.AKANDE SADIQ OYEKUNLE
2.ADEBAYO ADENIKE OLAWUMI
3.MUKAILA UTHMAN OWADELE
4.OYEWOLE ABDULMUJEEB OLUWATOSIN
5. MUKAILA UTHMAN OWADELE
6. OYEWOLE ABDULMUJEEB OLUWATOSIN
7. AFOLABI ESTHER OLUWATUMININU
8. UKUTEGBE GREAT OGHENERO
9. ISEHUNWA KEHINDE MODUPE


LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO HIGHER NATIONAL DIPLOMA IN BANKING AND FINANCE 2020/2021

1. ASIKHIA JOSEPH AIDELOJE
2. IJIRIMOYE OLAJUMOKE BEAUTY
3. OLATINWO OPEYEMI DEBORAH
4. IKECHUKWU ONYINYECHI GIFT


LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO ND IN COOPERATIVE ECONOMICS AND MANAGEMENT (CONVERSION PROGRAMME) 2020/2021

1. OLATUNDE DAMILOLA ELIZABETH
2. AKINRINADE BAYONLE BERNICE
3. ABODUNRIN OLUWAKEMI RUTH
4. ODEYEMI SAMUEL MIRACLE

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO PROFESSIONAL DIPLOMA IN COOPERATIVE STUDIES 2020/2021 (ONE YEAR)

1. AGBENIYI OPEYEMI DAMILOLA
2. BELLO SHUAIB ADEKUNLE
3. DARE OLUMIDE AYOBAMI
4. DAIRO MORENIKEJI

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO ND IN BUSINESS ADMINISTRATION AND MANAGEMENT 2020/2021

1. OYEDEJI WALIYAT ADEBISI
2. RAJI AISHAT AJOKE
3. OLALERE BARAKAT AYOMIDE
4. ABRAHAM IMAOBONG FAITH
5. BAMIDELE DAMILARE OLALEKAN
6. AMINU KAOSARAT ADERONKE
7. ADEKOYA ESTHER OLAWUNMI
8. OLANIYI AYOMIDELE EMMANUEL
9. ABDULLAHI ABDULLATEEF
10. ABDULLAHI GANIYU VICTOR
11. OJUDUN FALILAT OKIKIOLA
12. BABATUNDE PETER SEGUN
13. EKPO GRACE OREOLUWA
14. ISMAIL YETUNDE RAFAT
15. EZEKWE MERCY CHIDIEBERE
16. AKINPELU IYANUOLUWA BOLUWATIFE
17. OYENIYI KAFAYAT TEMITOPE
18. DANSIODE EZEKIEL PEDEBO
19. ADEYEMO QURYUM BOLUTIFE
20. AKANNI ADIJAT OLAITAN
21.OBOR EMMANUEL OKITA
22.IBIYEMI OYINDAMOLA BARAKAT
23. AKINTAYO HAMMED OPEYEMI
24. IRIONAO HAPPINESS
25. OJO PEACE OLAGOKE
26. ADEBAYO OLUWAPELUMI OLAMIDE
27.ABIOLA OLUWASEGUN EMMANUEL
28. ADEBISI AKINKUNMI ADEBAYO
29. AHMED AMINAT BUKOLA
30. QOMORDEEN MUSTAPHA ADETUNJI
31.AKINTOLA ROQEEB ADEBAYO
32.ADEBISI OLAMILEKAN TIMOTHY

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO NATIONAL DIPLOMA IN ACCOUNTANCY 2020/2021

1.EZE EBUBE PRECIOUS
2.MOHAMMED SULIYAT OBADAKI
3.OLALEKAN FERANMI SEGUN
4.GBADAMOSI ABDULLAHI AYOBAMI
5.ISIAKA ANUOLUWAPO OLUWATOSIN
6.BABATUNDE OLUWATOSIN CHRISTIANA
7.ARIKUYERI NAFISAT OMOLADE
8. IMEH JOY MARY
9. AWONUSI DAMILOLA MICHEAL

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO NATIONAL DIPLOMA IN MARKETING 2020/2021

1.LAWRENCE FAVOUR ENITAN
2.AKINOLA LYDIA ANUOLUWAPO
3.MATILUKURO JOSEPH OLUWASEYI
4.AKINLADE OMOBOLA JELILAT
5. ADEBAYO FATHIA ABIODUN
6.KEHINDE SAMUEL BUKUNMI
7.ADEKUNLE MICHEAL OLUWAPELUMI
8.SAKARIYAU TAIWO ABDULWAHEED
9.OGUNDE ADENIKE JULIET
10.ALUKO KEHINDE FLORENCE

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO ND IN HOME AND RURAL ECONOMICS 2020/2021

1.AJIBOLA OLUWATOBILOBA OLUWATOSIN
2.GIWA DAVID MERCY
3.KAREEM KARIMOT OPEYEMI
4.AYANSOLA OREOLUWA VICTORIA
5.ISMAIL JAMIU ADEBOWALE
6.ADENIRAN TIMILEHIN FRANKLIN
7.SALAMI HAPPINESS
8.OGBEJHOTOR BLESSING DAMILOLA
9.OGUNDEPO TAIWO ABIBAT
10.AYOADE ESTHER OMOLARA

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO NATIONAL DIPLOMA IN COMPUTER SCIENCE 2020/2021

1. ADIGUN GBOLAHAN WAREEZ
2. OLADUKUN BOLARINWA BOLUWATIFE
3. AKINPELU IFEOLUWA EYITAYO
4. ARIYIBI DAUD OLASUNKANMI
5. ALARAPE JAMIU DAEWALE
6.AKINPELU FARUQ OLALEKAN
7.ATILOLA OLAYINKA PETER
8. IJEOMA PRAISE IKECHUKWU
9.AFOLABI ISRAEL AYOMIDE
10.ISOLA OBALOLUWA VICTOR
11.KAREEM SHERIFDEEN OPEYEMI
12.OLAWALE JOSEPH ADEGOKE
13.AROWOSEGBE SEDRACK TOBI
14.FALODUN OLUTAYO GIDEON
15.ADEOSUN MUSTAPHA OLAMIDE
16.AKANBI RACHEAL AYOTOMIWA
17.ISHOLA RUKAYAT ADESEWA
18.OGUNSOLA ABIODUN EMMANUEL
19.MEDEWASE TEMIDAYO
20.ISIAQ UTHMAN OLALEKAN
21.OLALEKAN PETER ABAYOMI
22.OLADEPO UTHMAN GBOLAHAN

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO NATIONAL DIPLOMA IN BANKING AND FINANCE 2020/2021

1.NURUDEEN SOFIYAT BISOLA
2. ALLI SELIM TUNDE
3.OLANIRAN BUKUNMI DEBORAH
4.ADEBAYO YETUNDE MARIAM
5. IFASANYA TOLUWANIMI EMMANUEL
6. AKANMU RASHIDAT ABIONA
7.OYELAMI PRECIOUS ELIZABETH
8.AJAYI TITILOPE ABOSEDE
9. ISHOSHU COSMAS TERHEMBA
10.WILLIAMS TEMITOPE BLESSING
11.SHODIPE DEBORAH SEYIFUNMI
12.ESUOLA SHULAMITE OLUWAFIKAYOMI
13.OLAWUNI BAMIDELE SAMUEL
14.ABDUL OLUWAFERANMI
15.EMMANUEL HELEN AMARACHI
16.OPABODE ABIODUN AKINSHOLA
17.TAIWO DEBORAH OLUWATUNMISE
18.AKINBODE JOHNSON OLUBUKOLA
19.BABATUNDE OLUWATOMISIN CHRISTIANA
20.ABDULHAKEEM QUWIYYU ADEBAYO
21.ALABI TAIWO OMOLADE
22.NOAH SUNDAY SEUN
23.ODUNOLA SODIQ FISAYO
24.OLOYEDE MATHEW

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO NATIONAL DIPLOMA IN COOPERATIVE ECONOMICS & MANAGEMENT 2020/2021

1.OGINNI ABIODUN JOSHUA
2.PHILLIP BOLUWATIFE JOSHUA
3.ADEBAYO FUNMOLA OLUWATOSIN
4.KOLADE MORUNRAYO ESTHER
5.AKINOLA SOLA GABRIEL
6.AJAGBE ESTHER IYANUOLUWA
7.ADEJUMOM OLUWAFUNMILAYO MARY
8.LUKMAN AMINAT BISOLA
9.GANIYU HAMMED ABOLADE
10.DHIKRULLAHI QOYUM OPEYEMI
11.OYELAMI TEMITOPE RACHEAL
12.ADELEKE DADA ADERANTI
13.OBIANIKA JULIET ONYINYECHUKWU
14.BABALOLA OLABISI SHIFFAU
15.AFOLABI AMINAT BUKOLA
16.FALANA ADIJAT AJOKE
17.OLUWAGBADE REBECCA OLUWATOMIWA

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO HND IN COOPERATIVE ECONOMICS & MANAGEMENT 2020/2021 (PART TIME)

1.OGUNLEYE SEGUN TYOMIWA

LIST OF STUDENTS ADMITTED INTO NATIONAL DIPLOMA IN COOPERATIVE ECONOMICS & MANAGEMENT 2020/2021 (PART TIME)

1.OKE OYEBODE ZACCHEUS
2.OLAIYA OLUWASEYI